VIPnetu i HT-u "digitalne dividende" - proračunu 289 milijuna kuna

Bez autora
Nov 06 2013

Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) donijela je odluku o dodjeli radiofrekvencijskog spektra preostale "digitalne dividende", odnosno radiofrekvencijskog područja koje se donedavno koristilo za analognu televiziju, dvama najvećim mobilnim operaterima, VIPnetu i Hrvatskom Telekomu (HT), koji su se jedini i javili na dražbu za dodjelu. Za dozvole će ta dva operatera već ovog mjeseca u državni proračun morati uplatiti ukupno 289 milijuna kuna. Godišnje naknade za uporabu radiofrekvencijskog spektra, koje se plaćaju u jednakim obrocima do isteka dozvola 2024., donijet će pak proračunu dodatnih 80 milijuna kuna u sljedećih 10 godina.

VIPnetu i HT-u Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) donijela je odluku o dodjeli radiofrekvencijskog spektra preostale "digitalne dividende", odnosno radiofrekvencijskog područja koje se donedavno koristilo za analognu televiziju, dvama najvećim mobilnim operaterima, VIPnetu i Hrvatskom Telekomu (HT), koji su se jedini i javili na dražbu za dodjelu.

Kako su izvijestili iz HAKOM-a, za dozvole će ta dva operatera već ovog mjeseca u državni proračun morati uplatiti ukupno 289 milijuna kuna. Godišnje naknade za uporabu radiofrekvencijskog spektra, koje se plaćaju u jednakim obrocima do isteka dozvola 2024., donijet će pak proračunu dodatnih 80 milijuna kuna u sljedećih 10 godina.

Uzimajući u obzir i prošlogodišnju dodjelu spektra "digitalne dividende", kada su operateri za dva bloka od po dva puta po 10 megaherca (MHz) odjednom platili 332 milijuna kuna, obvezavši se da će plaćati i godišnje naknade u ukupnom iznosu od 352 milijuna kuna, cijela "digitalna dividenda" državnom će proračunu izravno donijeti više od milijardu kuna, ističu iz HAKOM-a.

Osim izravne koristi za državni proračun, HAKOM očekuje i velika ulaganja u mrežnu infrastrukturu mobilnih operatera te u nove usluge.

Dodijeljene frekvencije, kažu iz HAKOM-a, pogodne su za pokrivanje ruralnih područja s manjom gustoćom stanovnika, a operaterima omogućiti učinkovitije planiranje njihovih mreža. Također, dostupnost brzog interneta smanjit će tzv. digitalni jaz između urbanih i ruralnih sredina.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik